Akıllı Telefonlardaki Koşu Uygulamaları

Akıllı Telefonlardaki Koşu Uygulamaları

Koşmak için verilerinizi saklayacak ve size bu datayı sunacak birçok cihaz olsa da akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri bu alana da el atmış durumda. Koşarken aldığınız mesafe,çıktığınız rakım, yaktığınız kalori gibi veriler için artık bir çok uygulama mevcut. Siz de daha verimli koşmak ve antrenman yapmak istiyorsanız 8 Kasım’da Kızılay’da buluşmadan önce bu uygulamalara göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sports-tracker: Milyonlarca kullanıcıya sahip bir fitness uygulaması olan sports-tracker, ilk olarak sadece Nokia telefonlarda kullanılabilirken daha sonra İphone ve Android’de de kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulama sayesinde performansınızı izleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz ve fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Geçmiş bilgilerinizle birlikte ilerlemenizi izleyebilirsiniz. Sports-tracker nabız ile seviye atlayabilir, kalp atış hızınızı takip edebilirsiniz.

Dailymile: Spor yaparken hedeflerine ulaşmak için birbirini teşvik etmeyi ve ilham vermeyi sağlamak amacıyla kurulmuş bir sosyal platformdur. Yaptığınız antrenmanı, çalışmayı veya koşuyu günlük olarak paylaşmanıza olanak tanır. Uygulamada hesabınızı açtıktan sonra yaptığınız koşuyla ilgili tecrübelerinizi ve bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşabiliyor, arkadaşlarınızın antrenman durumlarına yorum yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra arkadaşlarınızı motive edebiliyor ve çalışmalarınızı haftalık periyotlar halinde kaydedebiliyorsunuz.

Starava: Sporcuların antrenmanlarını GPS cihazlarıyla kaydedebilecekleri uygulamalardan biri. Kişinin antrenmanlarından belirli bir segment oluşturarak o aralıktaki performanslarını görebilme ve başka insanların o aralıktaki performansları ile karşılaştırabilme, kategorilendirilmiş rampaları otomatik tespit edip rota üzerinde işaretleme gibi öne çıkan özelliklere sahip. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte aylık antrenman sınırının ortadan kalktığı uygulamada Premium üyelere özel “suffer score” gibi bazı ek veriler görülebiliyor.

sssssTüm dünyadan sporcuların buluştuğu bir topluluk olan strava, bir çeşit sosyal spor deneyimi yaşatıyor. İphone, Android ve özel GPS cihazlarıyla çalışan uygulama performansınızı analiz etmenize ve geliştirmenize yardımcı olur. Strava sayesinde arkadaşlarınızı ve rakiplerinizi takip edebilir, sosyal medyada paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda en popüler ve rekabetçi segmentleri bulabilir, böylelikle sporunuz için en iyi yerleri keşfedebilirsiniz. 

 

Endomondo: 2007 Aralık ayında üç arkadaş girişimci olma hayallerini gerçekleştirmeye karar vererek endomondo’yu kurdular. Spor yapmak isteyenler ya da sadece vücutlarını şekillendirmek isteyen insanlar olarak işinizi onlara bırakabilirsiniz. Endomondo kullanıcılarına bütün spor verilerini izleme ve kendi performansını takip etme olanağı sunuyor. Ayrıca uygulama sayesinde sizinle ortak fikirde olan kişilerle arkadaş olabilir, farklı insanlardan ilham alabilir, diğer kullanıcıların performanslarını izleyebilir ve onlarla rekabet edebilirsiniz.

2008 eylül ayında endomondo.com’un resmi olarak ilk “alfa” sürümü Danimarka Kopenhag’da DHL yarışı ile bağlantılı olarak 100.000 katılımcı ile piyasaya sürüldü. Endomondo.com “beta” sürümünü ise 2009 yılında kullanıcılarından gelen geribildirimler çerçevesinde yayınlandı. Uygulama beta sürümünün yayınlandığı tarihten itibaren geliştirilmeye devam edilmektedir.

Endomondo, mobil internet bağlantısı ve GPS sinyali yakalayarak çalıştığı için sadece akıllı telefonlarda çalışmaktadır. Spor sırasında yol aldığınız mesafeyi, yaktığınız kaloriyi aynı zamanda spor esnasında dinlediğiniz müzikleri bile liste haline getirip yükleme yapabilmektedir. Uygulama ile yaptığınız etkinliklere isimler verebilir, ilgili fotoğrafları ekleyebilir ve eğer sporunuzu birkaç̧ kişi ile birlikte yaptıysanız o kişileri de etkinliğinize ekleyebilirsiniz.

Adidas miCoach Mobil: MiCoach mobil uygulaması dahili GPS’i sayesinde koşularınızı izlemek için sizin running appstelefonunuzu kullanır. Sadece bir aplikasyon değil aynı zamanda giyilebilir cihazlarla etkileşim sağlayan bir arayüz. Spor salonunda veya evde her zaman en iyi egzersizi yapmanızı sağlar. Egzersiz programı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız uyumlu telefonlara bir miCoach uygulaması indirebilirsiniz. Bu uygulama, her egzersiz için sizi daha doğru yönlendirebilmek amacıyla ses veya video ile size eşlik ederek koçluk görevi üstlenir. miCoach sayesinde her idmandan sonra yeterli geri bildirim alabilir ve zamanla istatistikleri izleyebilirsiniz. Micoach Mobile IOS, Android ve Windows Phone da dahil olmak üzere geniş̧ bir yelpazedeki akıllı telefon ve tablet cihazlarda kullanılabilir.

miCoach SPEED_CELL ile spor salonunda, oyunda, sahada her nerede olursanız olun adımlarınız kontrol altında. Ayakkabılarınıza dışarıdan görünmeyecek şekilde takılabilen bu araç̧ sayesinde hareketleriniz 360 derece izlenir ve bu sayede hızınızı, katettiğiniz mesafeyi vb. bilgileri öğrenebilirsiniz. SPEED_CELL’e ek olarak nabzınızı kontrol etmenize yarayan miCoach Heart Rate Monitor, atak ve pasif olduğunuz dönemlerinizi ölçen miCoach X_CELL gibi farklı cihazlara da sahiptir.

miCoach sizin için bir egzersiz programı ayarlar ve bunu izlemenizde size yardımcı olur. Nereye giderseniz gidin sizin kişisel antrenörünüz olarak kalabilir. Ücretsiz olarak sizlere performansınızın grafiklerini de sunar. MiCoach sayesinde performansınızdaki iyileşmelerinizi de takip edebilirsiniz.

Nike+ App Koşu: Gittiğiniz her yerde kullanabileceğiniz bir uygulama. Spor yaparken aldığınız ilerlemeleri izler. Koşularınızı haritadan takip edebilirsiniz. Hız, zaman, yakılan kalori gibi bilgileri sesli olarak geri bildirim yapabilir. Koşularınızı paylaşabilir, sosyal medyadaki arkadaşlarınızdan gerçek zamanlı olarak ya da koşu öncesi/sonrası yorumlar alabilir ya da tebrik toplayabilirsiniz. Kişisel olarak en iyi performansınızı yakalamada sizlere yardımcı olur. Performanslarınız sonrasında başarısızlık rozetleri ya da başarı rozetleri kazanabilir ve bu sayede motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Birlikte spor yaptığınız arkadaşlarınızı etiketleyebilir, yerel hava hakkında bilgiler alabilir ve spor esnasında müzik dinleyebilirsiniz.

Runkeeper :Runkeeper birçok spor branşını destekleyen ücretsiz bir uygulama. Örneğin koşu sporunuz için kullandığınız zaman tüm sürüş̧ boyunca yaptığınız hız istatistiğini, yaktığınız kaloriyi ve gittiğiniz rotayı Google Maps üzerinden görebilme imkanını sunar. Yapmak istediğiniz yolu km olarak ayarlayabilirsiniz ve bu mesafe katedildiğinde uygulama otomatik olarak sizi uyarır. Bu sayede antrenman yapanlara kolaylık sağlar. Ayrıca tüm bunları Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda da arkadaşlarınız ile paylaşabilme imkânı sunar. Yaptığınız tüm aktiviteleri kaydedebilmesi sayesinde çok kullanışlı bir uygulama olarak görülmektedir. Son derece basit bir kullanıma sahip olan Runkeeper uygulamasını kullanmak için üyelik oluşturma zorunluluğunuz yoktur.

Mapmyrun: Spor aktiviteniz sayesinde gerekli olan bilgilerinizi kaydedebileceğiniz bir uygulama. Parkur hazırladıktan sonra siz koşarken size hızınızı, yaktığınız kaloriyi, sürenizi söylüyor ve bunları kaydedebiliyor. Antrenman sırasında sesli bilgi desteği sağlıyor. Aktivitelerinizi sosyal medya sitelerinde paylaşma imkânı sağlıyor. Aynı zamanda başkalarının parkurlarına da ulaşmanızı mümkün kılıyor. Daha sağlıklı yaşam için bu uygulama sayesinde bir de beslenme ve kilo takibi yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanırken müzik dinleyebilir, arama yapabilir ve telefonunuzun başka özelliklerini kullanabilirsiniz. Koşu, yürüyüş ve bisiklet yollarını dünyanın en büyük veri tabanında aratma özelliğine sahiptir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *