Ayakkabı Seçiminize Özen Gösterin

Ayakkabı Seçiminize Özen Gösterin

Koşmak için bazı ihtiyaçlarınız da olacaktır. Bunların başında ayakkabı gelir. Koşu için en iyi ayakkabının genel geçer bir kuralı yoktur. Bu nedenle en pahalı ayakkabıyı almak en iyi performansı elde edeceğiniz anlamına gelmez. Birçok segmente göre hazırlanan ayakkabılar kişiye özel en iyi performansı yaşatmak amacıyla üretilir. Bu noktada ayakkabı alırken dikkat edilecek en önemli husus ayakkabının size uygunluğudur.

UntitledAyakkabı alırken öncelikli olarak yere basış şeklinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kişinin basış şekline göre ayak yapısı 3 farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategoriler ağır içe basma (pronasyon), normal içe basma (Neutral) ve dışa basma (supinasyon) olarak belirlenmiştir. Bunu uzun zamandır kullandığınız ayakkabılarınızın altına bakıp aşınma şeklinden öğrenebilirsiniz.

Ayakkabı seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken kural ise koşu formunuzdur. Her ne kadar doğru koşu formu yine kişiye göre değişse de ağırlık merkezinin iyi kullanıldığı bir forma sahip olmak kişiyi birçok Untitled-1sakatlıktan kurtaracaktır. Koşu formunu belirleyen yine 3 ayrı bölüm vardır. İlki çoğumuzun koştuğu koşu formu olan topuk vurma. Bu koşuş şeklinde kişi adımını atarken öncelikli olarak yere topuğunu vurmaktadır. Diğer formlar ise orta taban ve parmak ucu şeklinde belirlenmiştir. Koşuş şeklinizi bulduktan sonra seçeceğiniz ayakkabı performansınızı daha etkili kullanmanızı sağlayacaktır. Koşu formunuzu değiştirme her ne kadar mümkün olsa da bunun için uzun süreli antrenmanlar yapmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Son olarak ayakkabı numaranızın doğru olduğuna da dikkat ettiyseniz hangi marka ayakkabı giyeceğiniz hiçbir önemi yok, kendiniz için en doğru ayakkabıyı buldunuz demektir. Sonraki adımda doğru antrenman programıyla çalışıp 8 Kasım’da Kızılay’daki yerinizi alın ve iyilik için koşmaya başlayın.

Fotoğraf: Alan Levine

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *

Ankara Valiliği’nin 17 Ekim 2016 tarihinde almış olduğu karar neticesinde Kızılay İyilik Koşusu’nun yerinin değiştirilmesine karar verilmiştir. 30 Ekim tarihinde gerçekleşecek koşunun yeni yeri, yapılan toplantılar sonucunda Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) olarak belirlenmiş ve koşunun saat 10.00’da başlaması kararlaştırılmıştır.
ÖNEMLİ DUYURU!
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU SONUÇLARI
30 Ekim 2016 – Ankara Atatürk Kültür Merkezi – İyilik Koşusu Sonuçları