Duracak Kadar Zengin Değiliz

Duracak Kadar Zengin Değiliz

Ulusal Spor ve Kültür Derneği tarafından hazırlanan  İnactivity Time Bomb adlı rapor insanlara hareket etmeyi teşvik etmenin yanında hareketsizliğin getirdiği önemli maddi kayıpları da ortaya koyuyor. Hareketsizlik sonucunda ortaya çıkan rakamların korkutucu düzeylere ulaşması nedeniyle rapor kapsamında sunulan “Şimdi Hareket Etmeliyiz”(NowWeMove) adında bir kampanya düzenleniyor. Bu kampanya ile  Ulusal Spor ve Kültür Derneği (ISCA) 2020 yılına kadar 100 milyon Avrupalıyı harekete geçirmeyi planlıyor.

Yayınlanan bu raporda ISCA, herkes için bir spor organizasyonun gerekliliğine vurgu yapıyor ve Avrupalıların hareketsiz yaşam tarzının doğurduğu sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkan mali tabloyu da gözler önüne seriyor.

Rapora göre Avrupa’da her 4 yetişkinden biri, her 5 gençten ise 4’ü yeteri kadar hareket etmiyor ve bu durum yılda 500 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Raporda ayrıca hareketsizliğin neden olduğu koroner kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi hareketsizlik temelli rahatsızlıkların yıllık bazda maliyetinin 80 milyar Euro’yu bulduğu belirtiliyor. ISCA‘nın hedefi ise Avrupa’yı harekete geçirerek bu rakamları önemli ölçüde düşürmek.

ISCA başkanı Mogens Kirkeby, günde 20 dakika egzersiz yaparak akıl sağlığınızı, paranızı hatta en önemlisi hayatınızı kurtarabileceğinizi söylüyor ve bu durumun gerçekten bu kadar basit olduğunu belirtiyor. Kirkeby, yaptığı açıklamanın devamında “Fiziksel hareketsizliğin önünü henüz çok ilerlemeden kesebilseydik bugün 100 bin hayat ve 16 milyar Euro para kurtarabilecektik. Bu nedenle 2020 yılına kadar 100 milyon Avrupalının harekete geçmesi için kampanya yürütüyoruz.  Onları aktif yaşama teşvik ederek gerçek faydanın bu olduğunu göstermek istiyoruz” diyor.

Raporun geniş bir kısmında yer alan “Şimdi Hareket Etmeliyiz” kampanyası, hedeflenen rakamların hayata geçirilmesi için önemli rol oynuyor ve kampanyada insanların hareket etmesi için vatandaşlardan politikacılara  kadar herkese önemli işler düşüyor.

ISCA bu kampanyanın yanı sıra Hareket Kongresi ve Hareket Haftası ile bu alanda farkındalığı arttırmaya yönelik etkinlikler düzenliyor. Dernek aynı zamanda “Asansöre Hayır Günü” ve “hareket hapı” sloganları ile “sağlıklı yaşam için, istediğiniz zaman alabileceğiniz ve doz aşımı olmadan gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz tek ilaç harekettir.” mesajını yaymaya çalışıyor.

Hareketsizliğin ülkemizde de önüne geçmek ve sağlıklı bir geleceğin temellerini atmak için siz de harekete geçebilirsiniz. Koşarak, bisiklete binerek veya yürüyerek, teknolojik kolaylıkları bir kenara bırakıp günde kendinize ayıracağınız biraz zaman ile hayatınızı kurtarabilirsiniz. Hatta bunu 8 Kasım’da Kızılay Meydanı’nda yaparsanız sadece kendi hayatınızı kurtarmakla kalmaz, başkalarının hayatını da kurtarabilirsiniz.  Onun için İyilik Koşusu’nda hemen yerinizi alın.

Fotoğraf: Ludovic Bertron

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *