İyiliğe Koşan Ünlüler

İyiliğe Koşan Ünlüler

Türkiye’de bir amaç için koşmak oldukça yeni olsa da bu iyilik dolu aktivite Amerika ve dünyanın çeşitli ülkelerinde uzun yıllardır devam ediyor. Yurtdışında sivil toplum kuruluşlarının önemli gelir elde ettiği iyilik koşularında bizim de tanıdığımız birçok ünlü isim bir amaç uğruna koşmayı tercih ediyor.

Fight Club ve American History X filmlerinden tanıdığımız Edward Norton iyilik için koşan ünlü isimlerin başında geliyor. New York Şehir Maratonu’nda Maasai Vahşi Yaşamı Koruma Fonu’na destek için 3 Masai savaşçısı ve 30 kişilik bir ekiple koşan Norton ekibiyle beraber toplam 1.2 milyon dolar (3 milyon 300 bin TL) bağış toplamış. Türkiye’de bu zamana kadar yapılan yardım koşularında toplam 9.2 milyon TL yardım toplandığı göz önüne alındığında ünlü aktörün sadece bir yarışta bu rakamın 3/1 oranında yardım toplaması iyilik koşularındaki konumumuzu da ortaya koyuyor.

Sporun içindeki ünlüler arasından maraton koşan tanıdık bir isim de Caroline Wozniacki. Dünya kadınlar tenis sıralamasında 5. sırada yer alan başarılı sporcu New York Şehir maratonunda 3 saat 26 dakikalık derecesiyle önemli başarı yakalamış ve bu başarısını topladığı yardımlarla da taçlandırmayı başarmış. New York Road Runners koşu grubu bünyesindeki “Çocuklar İçin Koş” projesi adına koşan Wozniacki 100.000 dolara yakın para toplayarak başarılarına bir yenisini daha eklemiş.

Bu ünlülerin yanı sıra Formula 1 pilotu Jensen Button son Londra maratonunda Kanser Araştırmaları Vakfı için, Red Hot Chili Peppers (RHCP) grubunun başarılı bas gitaristi Flea ise kendi kurduğu bir müzik okulu için koşmayı tercih etmiş. Bunun yanı sıra dünya çapında olmasa da ülkesinde tanınan birçok ünlü isim de maratonlarda veya iyilik koşularında koşarak değişimin bir parçası olmayı başarıyor. Toplum üzerinde farkındalık yaratmak adına oldukça önemli bir avantajı da elinde bulunduran bu kişiler böylelikle üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş oluyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *