Kathrine Switzer: Boston Maratonu’ndaki İlk Kadın

Kathrine Switzer: Boston Maratonu’ndaki İlk Kadın

Çok değil yakın tarihimizde, yaklaşık 50 sene öncesinde bir kadının “erkek sporu” olarak adlandırılan sporlarla ilgilenmesinin, 800 metreden ya da daha uzun mesafeleri koşmasının onu kadınsal özelliklerinden uzaklaştıracağına inanılıyordu. Toplumdaki genel kanı kadınların rahimlerinin düşeceği, bacaklarının irileşeceği ve hatta gövdelerinin kıllanacağı yönündeydi. Dönemin bu zorluklarına rağmen “Koşmak beni güçlü ve özgür hissettiriyordu. Yapmak istiyordum ve yaptım” diyen Kathrine Switzer 1967 yılında Boston Maratonu’na katılan ilk kadın olarak tarihe geçti.

Olayın 50. yıl dönümünde özel olarak yapılan BBC’nin haberinde bu olaydan “Yıl 1967, yer Boston maratonu. 20 yaşındaki Kathrine, yetenekli ve hırslı bir sporcudur, antrenmanlarında daha uzun mesafeler de koşabilmiş olduğunu bilerek maraton yarışına katılmak ister. Antrenörü Arnie Briggs’le kafa kafaya verip araştırırlar. O güne kadar Boston maratonunda kayıtlı koşan kadın atlet olmamıştır, ancak öte yandan kadınlar katılamaz diye yazılı bir kural da bulamazlar! Bir yıl önce, 1966’da Bobbi Gibb, Boston maratonunu kayıt olmadan koşmuş ve aslında kaçak da olsa bir kadının o maratonu koşabileceği kanıtlanmıştır. Ama Kathrine, koşuya resmi kaydını yaptırıp erkek atletlerle aynı statüde koşmak niyetindedir” şeklinde bahsedilmiştir.

Katherine Switzer, 19 Nisan 1967 günü, 261 göğüs numarasıyla startta yerini almıştır, çevresindeki diğer atletler şaşkınlık içerisindedir ama görevliler henüz koşucular arasında bir kadın olduğunun farkında değildir. Silah patlar, koşu başlar. Daha 3.km civarlarında koşucuların yanından basın mensuplarını taşıyan araba geçer. Arabadakiler büyük haberi yakalamış olmanın heyecanındadır, ama haberin daha büyüğü yoldadır. Kathrine’i engellemeye çalışan görevlileri maratondaki atletlerden olan erkek arkadaşının engellemesi sayesinde, kadın sporcu yarışmaya devam edebilmiştir.

Sadece kadın olduğu için o koşuyu hak etmediğinin düşünülmesini, yaşadığı aşağılanmayı ve şiddeti, bunların üstüne erkek arkadaşının yine kaba kuvvetiyle kurtulmuş olmayı kendine yediremediğini anlatır yıllar sonra. O andan sonra gözyaşları içinde koşmaya devam etmiştir. Boston Maratonu’na katılan ilk kadın olan Switzer bu süreci, öncesini ve sonrasını “Marathon Woman” isimli kitabı ile kitlelere ulaştırmıştır.

Kitabında yer alan “Yarış sırasında büyüdüm ben. Boston maratonuna genç bir kız olarak başladım, yol boyunca büyüdüm, sonlarına geldiğimde olgun bir kadındım. 32.km civarında, bu koşuyu bitirdikten sonra daha iyi bir sporcu olmak için çabalamaya ve başka kadın sporculara da benim yaşadığım güçlülük ve özgürlük duygularını hissetmeleri için öncü olmaya karar verdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’, demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var!‘ diyordum” cümleleriyle hayat felsefesini özetleyen koşucu, bu tutumu ve davranışıyla birçok kadın sporcuyu derinden etkilemiş ve onlara örnek olmayı başarmıştır.

Kaynakça:

Burçak Özoğlu “Fıtrat safsatasına inat: Bu kadın… O yolu… KOŞAR!(01.12.2014)

Kathrine Switzer “The Real Story of Kathrine Switzer’s
1967 Boston Marathon

Sarah Lorge Butler “How Kathrine Switzer paved the way”(2012)

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *