Merhaba

Merhaba

Türkiye’nin en köklü ve büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olarak hedefimiz hayatın her alanında yer almak. Toplumsal hayatın önemli alanlarından bir tanesi olan spor da bunun dışında elbette kalamazdı. Koşmak; kitlelere ulaşabileceğimiz, hem de halk ile bir araya geleceğimiz en uygun koşulları bize sunuyor. Bu sebeple iyiliği sporla buluşturmak için 8 Kasım Pazar günü Ankara Kızılay Meydanı’nda buluşuyoruz. Hep beraber iyiliğe adım atacağız. Bunun için koşalım dedik. Koşarken sadece enerji harcamayacağız iyilik de  dağıtacağız. Bu kez kalbiniz iyilik için atacak.
IMG_0954 Kızılay olarak bu zamana kadar farklı spor etkinliklerinde biz de yerimizi aldık. İnsanların ilgisi bizi motive etti ve destekçilerimizi de yanımıza alarak uzun bir yola çıkmayı düşündük. Sizlerin her zaman olduğu gibi bu yolculuğumuzda da bizi yalnız bırakmayacağından eminiz.

Çıktığımız bu uzun yolda tüm sporların atası diyebileceğimiz koşu bizim için en uygun branş oldu. İyilik koşuları, yurt dışında STK’ların önemli bir gelir kaynağı olarak kullanılsa da ülkemizde yeterli seviyeye çıkamadığı için bu duruma öncü olmayı hedefliyoruz. Şuan emekleme çağında olan iyilik koşularını bir an önce ayağa kaldırıp koşturmak istiyoruz. Bazı özel oluşumların desteği ve ilgisi ile 2008 yılından itibaren tanınmaya ve gelişmeye başlayan iyilik koşularında gönüllü koşucular bu yolla toplam 9.2 milyon TL toplayarak çeşitli projeleri hayata geçirmeyi başardı. Türk Kızılayı olarak biz de bünyemizde yer alan 3 projeye Kızılay İyilik Koşusu sayesinde kaynak yaratmayı hedefliyoruz.
67843846_6794d130-6753-414d-b266-39803e687858Bu projelerimizden ilki “Sevgi Bohçası” projesi.  Sevgi bohçası sayesinde maddi durumu yetersiz ailelere doğum sonrasında destek olmayı planlıyoruz. Proje ile yeni doğan bebeklerin ve annelerinin temel ihtiyaçları toplanan bağışlar sayesinde Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

İkinci proje olan Aşevlerine Nakdi Bağış Projesi’nde bir ailenin beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan sıcak yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Aşevlerinin kapılarını ihtiyaç sahibi ailelere açan Türk Kızılayı, 69968492_1ab3352d-fec8-4cb8-937f-61d52b51e210aşevlerine kadar gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı, engelli ve hastaların yemeklerini de özel sefer taslarında hazırlayarak evlerine ulaştırıyor. 365 gün aralıksız çalışarak on binlerce kişiyi doyuran Kızılay aşevleri, aynı zamanda köy ve kasabalardan merkeze okumaya gelen yoksul öğrencilere de eğitim öğretim yılı boyunca öğle yemeği veriyor, Ramazan ayında ise iftar ve sahurluk sıcak yemek hizmeti sunuyor.

Üçüncü projede ise Özel Eğitim Sınıflarının Tefrişatı sağlanıyor. Türk Kızılayı, doğumlarından itibaren yaşıtlarına göre pek çok konuda destek ve bakıma ihtiyacı olan bu çocuklarımızın eğitimleri için devlet okullarında ‘Özel Eğitim Sınıfları’ açıyor. Böylece çocuklar, özel eğitime ihtiyacı olmayan akranları ile birlikte aynı okulda eğitimlerine devam 68180645_196810e0-0b9f-45ff-b103-744e1c53c662edebiliyorlar. Özel eğitim sınıflarında çocuklar, toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, temel yaşam becerilerini geliştirmeleri için özel eğitim programlarından yararlanıyor. Eğitimler özel yöntem ve araç-gereçler kullanılarak veriliyor. Özel eğitim sınıflarının temel disiplini; çocuklarımızın temel eğitimine katkı sağlayacak seviyede, el-göz koordinasyonu, motor beceri geliştirmeye yönelik sesli, renkli, dokunarak öğrenmeyi-kavramayı hedefleyen çeşitli eğitici materyaller ve donanım malzemelerinden oluşuyor. Projeye yapılan bağışlarla Türk Kızılayı tarafından devlet okullarında “Sen Çok Özelsin” isimli özel eğitim sınıflarının tefrişatı yapılıyor.

Bu üç anlamlı proje ile insanlara sadece afet anlarında değil hayatın her anında el uzatmak istiyoruz. Bunun için bireysel bağışçıların desteğine ihtiyacımız var ve sizinle 8 Kasım Pazar günü Kızılay Meydanı’nda buluşmayı umuyoruz. Kendine uygun kategoriyi seçip yarışa sen de kaydını yaptır ve iyilik için adımını at!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *