Koşu Amacı ve Alışkanlıklarına Göre Koşucular

Koşu Amacı ve Alışkanlıklarına Göre Koşucular

Danimarka Spor Çalışmaları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre amatör koşucuların sayısı artık çok daha fazla ve eskiye oranla daha farklı yapıda karşımıza çıkıyor.

Eskiden genel geçer kurallara göre eğer bir sporla uğraşıyorsanız federasyon, kulüp ve birçok resmi kurumla bağınız bulunmaktaydı. Fakat günümüzde bu kurumlarla ilginiz olmadan da aktivitelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin her 4 kişiden birinin düzenli koşu yaptığı Danimarka’da bu koşucular içerisinde bir kulübe üye olup çalışmalarını gerçekleştirenlerin oranı sadece %7. Ülkemizde de aslında yavaş yavaş bu duruma geçiş yapmaya başladığımızı gözlemleyebiliyoruz. Artan amatör koşu gruplarını, bireysel koşucuları, sabahın erken saatlerinde boş caddeleri aşındıranları yavaş yavaş çevremizde de görmeye başladık. Bir kulüple bağı olmayan koşucular sporun yaygınlaşması için önemli bir misyon da yürütüyorlar.

Araştırmanın temelinde yer alan Danimarkalı amatör koşucular ise özelliklerine göre 5 farklı kategoriye ayrılmış.  Çalışmada sonucunda ortaya çıkan kategorilerin ülkemizdeki koşucularla da benzerlik göstermesi nedeniyle çalışmayı sizlerle paylaşmak istedik. Her ne kadar kadın/erkek oranları ülkemizde farklılık gösterse de kendinizden ve çevrenizden çokça benzerlik bulabileceksiniz:

Geleneksel Koşucular 5 farklı koşucu kategorisi içerisinde koşuya en fazla sadık gruptur. %85’i haftada 3’ten fazla koşar ve motivasyonları koşuya duydukları aşktır. Geleneksel koşucular uzun yıllardır koşmakta ve sıklıkla farklı kategorilerdeki koşu etkinliklerinde yerlerini almaktadırlar. Geleneksel koşucuların büyük çoğunluğu 40 yaşın üzerindedir ve erkek koşucuların oranı diğer kategorilere göre biraz daha fazladır.

Sosyal Koşucular koşuya oldukça sadık koşuculardır. %79’u haftada üçten fazla koşar. Ana motivasyonları başkalarıyla koşmak ve kendi topluluklarıyla eğlenmektir. Bu kişiler için koşu etkinlikleri sosyal aktivite olarak büyük önem taşımaktadır. Sayıları çok olmasa da, grupta 30 yaşın altında da koşucu bulunmaktadır. Bu kategoride kadın koşucuların sayısı erkeklere göre daha fazladır.

Sınırlarını Zorlayan Koşucular kişisel gelişimleri için koşarlar. Özel bir etkinliğe veya bir maratona hazırlanırken daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi olmak için gayret ederler. Kendilerine meydan okuyan bu koşucular koşuya oldukça sadıktır ve %84’ü haftada üçten fazla koşuya çıkmaktadır. Bu grubun yaş ortalaması 40’ın altındadır ve büyük çoğunluğunu erkek koşucular oluşturmaktadır.

Bireysel koşucuların genellikle koşma nedeni, koşmanın esnek çalışma saatine sahip bir aktivite olması ve yoğun çalışma temposuna sahip kişilerin kendilerine ayırdıkları sınırlı zamanda koşunun yer bulabiliyor olmasıdır. Bireysel koşucuların koşuya sadıklık seviyesi yukarıdaki gruplardan daha az olsa da koşucuların %58’i haftada üçten fazla antrenman yapmaktadır. Bu kategorideki koşucuların büyük çoğunluğunu 40 yaşın altındaki bireyler oluşturmaktadır ve grupta erkek koşucu sayısı kadın koşuculardan biraz daha fazladır.

Sağlıklı Yaşam Koşucuları koşuya en az sadık koşucu türüdür ve yarısından fazlası koşmaya 2 yıldan az süredir devam etmektedir. Gruptaki her iki koşucudan biri haftada 3’ten fazla koşmaktadır. Bu kategoride her yaştan koşucu görmek mümkündür ve kadın koşucuların sayısı erkeklere oranla daha fazladır.

Bazı kategorilerde görüldüğü üzere kimi koşucular koşuya daha fazla sadakat gösterirken, bazıları ise bu konuda yeteri kadar sadık değildir. Fakat bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlardan birine göre  koşucular koşmaya aşina oldukça motivasyonları da olumlu yönde değişmektedir. Bu nedenle sağlıklı yaşam için koşuya başlayan koşucular geçen yıllar sonucunda ‘Geleneksel Koşucular’ , ‘Sosyal Koşucular’ , ‘ Sınırlarını Zorlayan Koşucular’ kategorilerinden birine dahil olmaktadır. Fakat araştırmaya göre hangi kategoride olursanız olun, bir de “İyiliğe Adım Atan Koşucu” olursanız, koşmanın yanı sıra çevrenizi, hatta dünyayı değiştirebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *