Koşu Grubuyla Koşmanın 5 Faydası

Koşu Grubuyla Koşmanın 5 Faydası

Bir koşu grubu ile koşularınızı yaparsanız, kendinizi daha ileriye taşımanız kaçınılmazdır. Elbette kimi zaman yalnız koşmak istekleriniz olacaktır fakat daimi bir grubunuzun olmasının size büyük yararları var.

1- Sorumluluk

Koşu grupları, kafandaki o küçük ses seni durdurmaya çalıştığında, her zaman devreye girer ve koşman için sana sorumluluğunu hatırlatır. Birilerinin sana güveniyor olması, o güveni boşa çıkarmamak için koşmanı sağlayacaktır. Unutma ki koşmayı bırakanların en büyük sebebi sorumluluk ve irade sahibi olmamalarıdır.

2- Tutarlılık

Koşuda kendini daha iyiye taşımanın en etkili yolu istikrarlı bir şekilde koşmaya devam etmektir. Fakat koşmayı bir rutin haline getirmek için grubunuzda sizle zorlu hava koşullarında bile o yolu aşacak arkadaşlarınızın olması gerekmektedir.

3- Motivasyon

Senden daha dayanıklı olan birileri muhakkak vardır. Eğer bir grubun varsa, o kişileri tanıma ve onlarla beraber koşma imkanına da sahip olursun. Belirli bir noktadan sonra tüm grup üyeleri birbirini geçebilecek seviyeye gelebilir ve bu durum grup üyelerinin birbirlerini ne kadar ileriye taşıyabileceğinin göstergesi olacaktır.

4- Tecrübelerden yararlanma

Bir grup ile koşmak, gruptakilerin tecrübelerinden yararlanmak için oldukça önemlidir. Her şeyi kendin deneyerek koşuyu kendine, belki de eziyet haline getirmektense, grup üyelerinin bilgi paylaşımlarından yararlanıp yaptığın egzersizden maksimum verimi elde etmek mümkündür.

5- Sosyal Kolaylaştırma

Psikolojide önemli yeri olan sosyal kolaylaştırmanın terim anlamı şöyle:  Başkalarının varlığının; basit veya çok iyi öğrenilmiş işlerdeki performansı artırmasıdır. Bu bilgiden yola çıkarak grup ile koşarken onların temposunda koşacağın için senin için aslında zor olan hızı normalleştirerek gayet rahat üstesinden gelebilirsin.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *