Neden Bağış Yapmalıyız?

Neden Bağış Yapmalıyız?

Kızılay İyilik Koşusu’na bağış yapmak için aslında birçok sebebiniz var. İyilik koşuları yapıları gereği sadece koşucuyu değil aynı zamanda tüm toplumu ilgilendirdiği için koşuya bağış yaparak gerçekten bir çok yaşama dokunabilir ve gülen yüzler yaratabilirsin. Fakat toplum olarak bu durumun pek farkında değiliz. Maalesef ülkemiz bireysel bağış konusunda oldukça gerilerde. Daha net bir rakam vermek gerekirse 135 ülke arasından bireysel bağış yapma sıralamasında 128. sırada bulunuyoruz, yani sondan 7. sıradayız.

Peki bireysel bağış neden önemli? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. İnsan sosyal bir canlıdır ve kişi yaşadığı toplumu daha iyi bir yere taşıdığı sürece kendisi için de daha güzel bir geleceğin kapısını aralar. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları bizler için büyük uğraş veriyor ve bunu yaparken de yine bizim desteğimize ihtiyaç duyuyor.

Sivil toplum kuruluşlarına destek vermek için en etkili yollardan biri iyilik koşularında yer almak. Koşmak bir kişinin kendi sınırlarını bulması ve bunun ötesine geçerek kendine unutulmaz deneyimler yaşatması için en elverişli spor dallarından bir tanesi ve bunu iyilik ile bir araya getirmek insanların kişisel tarihlerinde gerçekten önemli anlar yaratıyor. Fakat İyilik koşularını desteklemek için sadece koşmanız gerekmiyor, bunun yanında koşmasan dahi koşan bir arkadaşınızı destekleyebilir, bireysel olarak bağış yapabilir veya koşu hakkında çevreni bilgilendirebilirsin.

Kızılay İyilik Koşusu’na katkıda bulunabileceğin eylemlerden ilki koşuda yer almak. Çünkü kayıt yaptırdığın anda ödediğin ücretin tamamı seçtiğin projeye aktarılıyor. Bu sayede sadece koşarak bile iyiliğe ortak olabilirsin.

İyilik koşusu yapan bir arkadaşını desteklemek ise bu koşularda bağış toplama yönteminin en çok tercih edilen şekli. Örneğin; İyilik Koşusu’nda yer alan arkadaşın, belirlediğimiz 3 projeden bir tanesini seçerek o projeden birçok kişinin yararlanması için koşuya hazırlanıyor. Bu noktada arkadaşına destek vermek, onu koşuya motive etmek ve aynı zamanda koşuya katkı yapmak için arkadaşının projesine bağışta bulunabilirsin. Bunun için sitede yer alan “Bağış yap” seçeneğine tıklayıp, yapacağın havale sırasında açıklama kısmına “kik – Arkadaşının göğüs numarası” şeklinde bilgi vermen yeterli.

Bir diğer yöntem tamamen bireysel olarak bağış yapmak. Bunun için koşuda bir arkadaşının yer alması gerekmiyor. Sitemizdeki bağış bölümüne girerek havale esnasında açıklama kısmında “kik- seçtiğin proje” şeklinde bilgi giriyorsun ve hem koşuya hem de projeye destek olmuş oluyorsun. İyilik koşularına bu şekilde bağış yapanların çoğu bu tür sosyal sorumluluk projelerini takipte kaldığı için farklı bir bakış açısı kazanıyor. İyilik koşularına başlayanların büyük bir çoğunluğu da daha önce bağış yapmış kişilerden oluşuyor. Yani senin de bu iyilik kervanında yer alman için atacağın ilk adım iyilik koşusuna bağışta bulunman olabilir. Bunun sonrasında çok daha sağlıklı ve yaşanabilir bir geleceğin kapılarını açabilirsin.

Son olarak İyilik koşularına maddi yardım yapamasan bile bu alanda insanlara farkındalık yaratmamızda bize yardımcı olabilirsin. Günümüzde hemen herkes kendi sosyal çevrelerine topluca duyuru yapabilecek teknolojik imkana sahip. Sen de iyilik koşusunu çevrene duyurarak belki de bireysel olarak yapabileceğin en büyük yardımı yapabilirsin.

Türk Kızılayı tarafından düzenlenen iyilik koşusunda aslında herkesin bir görevi var. Hayatın her anında koşar adım yanınızda olabilmemiz için harekete geçme sırası şimdi sende!

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *