Spora Zaman Ayır

Spora Zaman Ayır

Koşmak gerçek anlamda sıkı antrenman gerektiren disiplinli bir spor dalı. Yoğun iş temposu ve yaşam alışkanlıklarımızla birlikte koşmaya pek zaman ayıramıyoruz. Sosyal yaşam ve iş hayatı arasında bu zamanı nasıl ayırabiliriz?

Koşucular için en önemli kural çalışma hayatı, sosyal yaşam ve spor arasında dengeyi kurmak. Özellikle çalışanlar koşmak istiyorlarsa mutlaka zamanlarını iyi belirlemeli.  Bu noktada tatil günleri koşu için oldukça elverişli olsa da sürekli bir antrenman programında çalışma günlerinde de koşmak gerekiyor ve iş günlerinde koşuya vakit ayrılabilecek sadece iki zaman dilimi bulunuyor: Sabah mesaiden önce ve akşam mesaiden sonra.

Birçok koşucu akşam mesaiden sonra koşuya çıkmanın daha verimsiz olduğunu söylüyor. İşten eve gelindiğinde yorgunluğun caydırıcı bir etken olması, acıkmış olmak ve koşmayı yemekten sonraya ertelemek, kış aylarında hava kirliliğinin gece çok daha fazla olması gibi etkenler okların sabah koşularını göstermesine neden oluyor.

Sabah koşusu her ne kadar avantajlı gözükse de günün ilk ışıklarıyla beraber koşmanın da normal yaşamınıza etkileri yok değil. Sabah koşmak, işe giderken kurduğunuz alarmınızı iki saat önceye almanızı ve  gece erken yatmanızı gerektirir. İş ve koşu içerisindeki bu dengeyi kurduktan sonra taviz verebileceğiniz tek yer sosyal yaşamınız. Bir bireyin günde minimum 6 saat uyuması gerektiği göz önüne alınırsa işe gitmek için normalde 7 buçukta kalkan birisinin spora başladığında gece en geç 11 buçuk gibi uyuması gerekiyor.  6 saatten fazla uyuyorsanız uyku sürenizi düşürerek bu sorunu en sağlıklı şekilde çözebilirsiniz.

Fakat uyku sürenizi değiştiremiyorsanız ve spor için iş hayatından süre çalacak lükse sahip değilseniz koşmayı ancak sosyal yaşamınızdan biraz kısarak yapabilirsiniz. Ancak güne daha erken başlamak ve sporunuzu yaptıktan sonra kahvaltı yapıp duş almak gün içindeki motivasyonunuzu da iyi derecede etkileyecek ve belkide sosyal yaşamınız çok daha iyi şekillenecektir.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *