Umut Koşusu

Umut Koşusu

1958 Kanada doğumlu Terrance Stanley “Terry” Fox, hümanist-aktivist bir atlet olarak hem Kanada hem dünya tarihinde kendisine yer edinmeyi başarmış bir kişi. 1980 senesinde, yani daha 22 yaşındayken, tüm Kanada’yı koşarak dolaşmayı ve kanser araştırmalarına farkındalık oluşturmayı, kaynak yaratmayı hedeflemiştir.

Hastalığından önce uzun mesafe koşucusu ve Port Coquitlam’da basketbol oyuncusu olan Terry, 1977 yılında osteosarcoma yani kemik kanseri nedeniyle bir bacağını kaybetmesine rağmen hayattan kopmadı, protez bacak ile koşmaya, tekerlekli sandalye ile basketbol oynamaya devam etti. 1980 senesinde ise “Umut Maratonu” adını verdiği koşuya başlayan genç aktivist, her Kanadalıdan birer dolar toplayarak 24 milyon Kanada Doları kaynak oluşturmayı hedefleyerek çıktığı yolda, ulusal kahraman ilan edildi ve Ontario’ya ulaştığında aralarında birçok işadamı, atlet ve politikacının ilgisini çekmeyi başardı.

Atlantik Okyanusu’ndan şişesine doldurduğu suyu, Kanada’nın diğer ucundaki Pasifik Okyanusu’na dökmeyi amaçlayan Fox, her gün bir tam maraton koşma hedefiyle çıktığı yolda, 143. günde, toplamda 5.373 kilometre koştu. Yolun yarısından çoğunu tamamladıktan sonra kanserin ciğerlerine sıçraması nedeniyle koşuyu bırakmak zorunda kalan Fox, 1.7m$ kaynak yarattıktan sonra, 28 Haziran 1981 yılında hayata gözlerini yumdu. Ancak dünya çapında büyük yankı getiren ve dikkatleri üzerinde toplayan genç sporcu adına 1981 yılında, 60 farklı ülkede, milyonlarca koşucunun katılımıyla “Terry Fox Koşusu” düzenlenmeye başlandı. Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca sporcu, Terry Fox adına kanser araştırmaları yararına 650 milyon Kanada Doları’ndan fazla bağış topladı ve toplamaya devam ediyor.

1980 senesinde “Lou Marsh Ulusal Spor Adamı” ödülüne layık görülen, 1980 ve 1981 yıllarında Canada’s Newsmaker of the Year ilan edilen Terry Fox,Order of Canada seçilen en genç kişi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Kanada’da ulusal bir sembol haline gelen Terry Fox’un adının verildiği 32 yol ve sokak, 14 okul ve birçok yapı ve heykel bulunmakta. Ayrıca Terry Fox’un “Her Kanadalıdan Bir Dolar” mottosuna karşılık olarak, Kanada Devleti 2005 yılından itibaren, üzerinde Fox’un protez bacakla koşarkenki figürü bulunan, “Loonie” adının verildiği, madeni bir dolarları piyasaya sürmeye başladı.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *