Yeni Koşuculara İlk Koşuları Öncesinde Tavsiyeler

Yeni Koşuculara İlk Koşuları Öncesinde Tavsiyeler

Maraton, yarı maraton, 12K ya da 6K olması fark etmez, bir koşucu için katılacağı ilk uzun mesafeli koşu organizasyonu her zaman diğerlerinden farklı olacaktır. Her koşu öncesinde yaşadığı heyecan duygusu belki de hiçbir zaman ilk koşusundaki kadar fazla olmayacaktır. İşte ilk koşunuzu başarıyla ve yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle bitirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

Yeni bir şey denemeyin:

Koşudan önceki hazırlık aşamasında, sporcuların diyetleri, antrenman programları, koşu ekipmanları tabiî ki kişiye göre farklılıklar gösterir. Siz bu süreçte kendinize en uygun seçenekleri seçip koşuya hazırlandıktan sonra geriye kalan tek şey alışmış olduğunuz şekilde koşmak ve bitiş çizgisine ulaşmaktır. Koşu günü hatta koşudan bir hafta önce kendi diyetinizden, idmanlarınızdan başka şeyler denememeli, koşuya hazırlandığınız ekipmanlardan başka ekipmanlarla koşmamanızı öneririz. Bu şekilde vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz etmenleri ortadan kaldırmış ve olası bir performans düşüşü yaşamamış olursunuz.

Programınızı Gözden Geçirin:

Koşu gününe kadar geçen süreçte nasıl çalıştığınızı gözden geçirin. Bu yaptıklarınızın karşılığını almak adına sizi motive edecektir. Ayrıca antrenman programınızı gözden geçirmek,  koşu yaklaşırken etkili ancak vücudun dinlenmesine imkan veren bir idman çizelgesi oluşturmak adına oldukça faydalı olacaktır.

Koşuya Mental Olarak da Hazır Olun:

Unutmayın koşuya hazır olmanın %90’ı antrenman ve fiziksel çalışmalara bağlı ancak göz ardı edilmemesi gereken bir %10 ise zihinsel hazırlıkla alakalı. Parkuru bir kez daha gözden geçirin, küçük parçalara ayırarak hangi kısımda nasıl bir performans göstermeniz gerektiğine ve bu performans için neler yapmanız gerektiğine kadar verin. Koşunun tüm planı zihninizde hazır, vücudunuz koşuya iyi hazırlanmış ve gerekli enerjiye sahip; Artık tek yapmanız gereken bitiş ipini göğüslemek.

Stresten Uzak Durun:

Gününüz kötü başlamış, sabah trafiğe takılmış, dolan park yerleri dolayısıyla arabanızı 10 sokak ötesine park etmiş ya da daha birçok olumsuzluk üst üste gelmiş olabilir. Bu negatif düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Koşudan önce eşyalarınızı alandaki ilgili bölüme bırakın, tuvalet ihtiyacınızı giderin, derin birkaç nefes alın ve koşuya odaklanın. Koşudan önce ve koşu süresince üzerinizde oluşacak stres hem performansınızı düşürür hem de attığınız adımlardan keyif almanızın önüne geçer.
Bir Liste Yapın:

Koşudan önce ve koşu günü yapmanız gereken şeylerin, yanınıza almanız gereken malzemeleri ve unutmamanız gereken noktaları önceden belirleyerek kendinize bir “Yapılacaklar Listesi” hazırlayın. Koşudan önce mutlaka  bu listeyi kontrol edin ve eksiklerinizi gözden geçirin. Örnek bir liste için önceki yazılarımızdan olan “Koşudan Önce Yapılması Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak:

Coach Jenny Hadfield “13 Tips to Run a Strong First Marathon”

Active “4 Last-Minute Marathon Tips for First-Timers”

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *

Ankara Valiliği’nin 17 Ekim 2016 tarihinde almış olduğu karar neticesinde Kızılay İyilik Koşusu’nun yerinin değiştirilmesine karar verilmiştir. 30 Ekim tarihinde gerçekleşecek koşunun yeni yeri, yapılan toplantılar sonucunda Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) olarak belirlenmiş ve koşunun saat 10.00’da başlaması kararlaştırılmıştır.
ÖNEMLİ DUYURU!
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU SONUÇLARI
30 Ekim 2016 – Ankara Atatürk Kültür Merkezi – İyilik Koşusu Sonuçları