Yurt Dışında İyilik Koşuları

Yurt Dışında İyilik Koşuları

İyilik koşusu; sivil toplum kuruluşları için sıklıkla Kuzey Amerika ve İngiltere’de uygulanan bağış toplama biçimidir. İyilik koşusuna katılan katılımcılar koşmadan önce amaçlarını tüm sosyal çevrelerine genellikle e-posta aracılığı ile duyurarak adına koştuğu STK için kaynak yaratmaya çalışır. Bir amaç için koşan bu koşucular çeşitli yöntemlerle ulaşabildiği herkese bağış çağrısında bulunur ve gelen bağışlar hiçbir aracı olmadan direkt o STK’nın banka hesabına gider.

2013 yılındaki verilere göre bir yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yolla toplanan bağış miktarı yaklaşık 2.8 milyar TL’yi buluyor.  Bir amaç için koşan koşucuların Londra Maratonu’nda bu yıl topladığı miktar ise 50 milyon poundu yani yaklaşık 193 milyon Türk Lirası’nı geçmeyi başardı. Bir kültür haline gelmiş iyilik koşularında maratona katılan büyük çoğunluk bir amaç için koşmayı tercih ediyor. Örneğin bu farkındalık sayesinde İngiltere’de kanser araştırmaları yapan bir STK 20 yıl içerisinde 513 milyon sterlin toplayarak önemli bir gelir elde etti.

2014 yılında Boston Maratonu’nda ise toplanan bağış miktarının 38 milyon 400 bin dolar olduğu açıklandı ve bu rakam bir önceki yılı neredeyse ikiye katladı. Ünlüler ile beraber birçok kişinin amaç için koştuğu iyilik koşularında yurt dışında yüz binlerce hayata dokunuldu ve insanlar daha güçlü sivil toplum kuruluşlarının oluşmasını sağladı.

Yardımseverlik koşuları ile insanlar sadece kendileri için değil, toplum için de koşmaya başladıklarından beri değişim başladı. En eski sporumuz olan koşma sayesinde tekrar toplumsal faydanın kapılarını aralamak için ülkemizde de bu oluşumu yayma görevini Türk Kızılayı üstlenmiş durumda. Bazı sivil toplum oluşumlarının girişimleriyle adım adım büyüyen iyilik koşularını yaymak ve bu farkındalığı arttırmak için 8 Kasım’da Kızılay Meydanı’nda buluşalım.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *